Warsztaty „Canto Gregoriano”

canto_gregoriano

link do strony warsztatów

Od 2011 roku odbywają się w Łodzi Warsztaty Chorału Gregoriańskiego „Canto Gregoriano”. Od samego początku pragnieniem organizatorów jest, aby warsztaty te wprowadzały uczestników w głębię tradycyjnego śpiewu liturgicznego, którego zadaniem jest wznieść serca ku Bogu. Dlatego są to  swego rodzaju rekolekcje, próba doświadczenia modlitwy śpiewem i zaczerpnięcia z bogactwa Kościoła. Patronat nad imprezą obejmował do 2012 roku jego ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek, a w bieżącym roku jego ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki.

Każdego roku gośćmi warsztatów są mnisi z opactwa Notre-Dame de Triors, którzy dzielą się swoim doświadczeniem życia śpiewem gregoriańskim.  Do prowadzenia zajęć zaproszono również o. Jeana Pateau z opactwa w Fontgombault, Claudea Pateau – dyrektora Szkoły św. Grzegorza w Le Mans oraz Rene Linnenbanka, który zajmuje się  emisją głosu.

Łódź, 04.07.2012. II Warsztaty Chorału Gregoriańskiego.© Paweł KulaŁódź, 04.07.2012. II Warsztaty Chorału Gregoriańskiego.© Paweł KulaŁódź, 06.07.2012. II Warsztaty Chorału Gregoriańskiego.© Paweł KulaIII_warsztaty_12

 

 

 

 

 

 

Głównymi organizatorami i gospodarzami warsztatów są: Komisja do Spraw Liturgii i Muzyki Kościelnej przy Kurii Metropolitalnej w Łodzi oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi.

W prace organizacyjne włączają się również: Chór Cantores Misericordiae Dei, Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne Cantores, Fundacja św. Benedykta, Zespół Muzyki Dawnej Liquescentes.