CIMS- Symposium de Musique Sacree 24-26. 10. 2019 r. Lyon-Triors

W dniach 24-26 października odbyło się w Lyonie międzynarodowe sympozjum dotyczące muzyki sakralnej. Głównym organizatorem spotkania było Consociatio Internationalis Musicae Sacrae, instytucja powołana do istnienia 22 listopada 1963 roku, w czasie trwania Soboru Watykańskiego II, dokumentem papieża Pawła VI Nobile subsidium Liturgiae.

http://w2.vatican.va/content/paul-vi/la/letters/1963/documents/hf_p-vi_let_19631122_nobile-subsidium-liturgiae.html

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/inne/nobile_subsidium_22111963.html

Wśród mówców znaleźli się o. Jean Pateau OSB opat Fontgombault, o. Johannes Nebel z Bregenz, o. Uwe-Michael Lang, C. O., z Londynu i Jeoren Boogaarts z Nimègue oraz Walter Marzilli z Rzymu.

Pod kierunkiem wiceprzewodniczącego CIMS, Gabriela Marii Steinschulte z Kolonii, poruszano kwestie dotyczące definicji sakralności w muzyce oraz problem jej najbardziej odpowiednich form. Zwieńczeniem roboczej części sympozjum była dyskusja z udziałem: Gisberta Brandta z Instytutu Ward z Kolonii, Maud Hertz, odpowiedzialnej za muzykę liturgiczną w Archidiecezji Lyonu, Rafaela Montero z Salt w Argentynie i Charlesa Wattebleda z Paryża. Ostatnim wystąpieniem był wykład s. Alicii Scarcez z Uniwersytetu we Fryburgu Szwajcarskim o pięknie w liturgii.

Na czele polskiej delegacji stał ks. Grzegorz Kopytowski, dyrektor Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej, ponadto obecni byli Anna Kamerys i Bogna Bohdanowicz z Łodzi, Agnieszka Łysakowska, Katarzyna Kubaszczyk, Ewa Domagała, Magdalena Paleń i Karolina Żuk ze Szkoły św. Benedykta z Poznania.

Kongresowi towarzyszyły koncerty zespołów: In Montana z Lyonu, Lux aeterna z Paryża i Cantus Solemnis z Poznania, a także organistów Dominique Joubert z Walencji, Erica Leroya z kościoła św. Franciszka Ksawerego z Paryża i Loïca Mallié z kościoła św. Trójcy w Paryżu.

W piątek 25 października w Bazylice św. Marcina d’Ainay, pod przewodnictwem bp Marca Aillet celebrowano mszę za zmarłych członków CIMS. W sobotę mszy św. przewodniczył o. Hervé Courau OSB, opat Triors, zaś uroczystym nieszporom, odprawionym w kościele opackim w Triors, bp Guy de Kerimel z Grenoble.

Podczas posiedzenia generalnego wybrano nowy zarząd Stowarzyszenia, przewodniczącym został o. Hervé Courau OSB, opat Triors, pierwszym zastępcą mianowano Jeorena Boogaartsa z Nimègue, drugim zastępcą Laurenza Lüttekena z Zurichu. W czteroosobowym gronie doradczym znaleźli się: o. Philip Anderson OSB, opat Clear-Creek z USA, o. Uwe-Michael Langa, C. O., z Londynu, Walter Marzilli z Rzymu oraz Bogna Bohdanowicz z Łodzi.

tekst i fot. Bogna Bohdanowicz

 

Możesz również polubić…