Festiwal Śpiewu Gregoriańskiego „W stronę średniowiecza”

W czasie Mszy św. rozpoczynającej Festiwal Śpiewu Gregoriańskiego, kaplica Matki Bożej Różańcowej wypełniona była po brzegi. Piękna, uroczysta liturgia była ucztą duchową, a będący jej integralną częścią chorał gregoriański pomagał wznosić duszę ku niebu. Msza sprawowana była w intencji dzieł Fundacji św. Benedykta, a zwłaszcza odnowy śpiewu gregoriańskiego w liturgii. Mamy nadzieję, że Festiwal Śpiewu Gregoriańskiego „W stronę średniowiecza” odrobinę się do tego przyczynił.

Głównym celebransem był ks. Grzegorz Kopytowski dyrektor Studium Muzyki Kościelnej w Łodzi, a Mszę koncelebrował o. Jacek Wróbel SJ. Propria zaśpiewały schole biorące udział w festiwalu, a śpiew ordinarium jako kantor poprowadził  Wojciech Hirsh; dyrygowała Karolina Piotrowska Sobczak.

Przeczytaj kazanie wygłoszone przez celebransa

Po Mszy zostało odprawione nabożeństwo różańcowe i dopiero po nim (ze sporym niestety opóźnieniem, za które bardzo przepraszamy) rozpoczęła się druga część festiwalu – koncert. Prowadził go p. dr Paweł Milcarek redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”. Utwory gregoriańskie przeznaczone na różne  okresy liturgiczne prezentowało 5 zespołów: Schola św. Grzegorza z Poznania, Schola Beatae Mariae Reginae również z  Poznania, Schola o. Karmelitów Bosych tworzona przez braci z Krakowa i Poznania, Zespół muzyki dawnej Liquescentes oraz Schola Studium Muzyki Kościelnej z Łodzi.

Piękne wnętrze sprzyjało śpiewom i kontemplacji. Musiało rozgrzewać serce, bo wielu wytrwało do końca mimo dotkliwego chłodu 🙂 Musimy też przyznać, że brak mikrofonu dla prowadzącego był zbyt średniowiecznym pomysłem, ponieważ jak się okazało głos Pana Pawła Milcarka nie do wszystkich docierał wystarczająco wyraźnie. Poprawimy się następnym razem! Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli przyjść i, czy to śpiewając, czy to słuchając, włączyć się w śpiew wieków A.M.D.G

 

Organizacja festiwalu była możliwa dzięki współpracy:
Galerii U Jezuitów
Fundacji Świętego Benedykta
Szkoły Świętego Benedykta
Środowiska Wiernych Tradycji Łacińskiej.

 

 

Możesz również polubić…