Kurs śpiewu gregoriańskiego

 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać chorał gregoriański i włączyć się w ten najpiękniejszy śpiew Kościoła!

 

 

Tegoroczny kurs rozpocznie się w sobotę 15.10. uroczystą Mszą św. o godz. 9:30 w Sanktuarium Krwi Pańskiej przy ul. Żydowskiej 34.

Materiał muzyczny tegorocznego, jubileuszowego (świętujemy dziesięciolecie) kursu, stanowić będzie wybór najpiękniejszych utworów gregoriańskich oraz ordinarium i propria  na niedzielę po Wniebowstąpieniu

Spotkania kursowe będą odbywały się raz w miesiącu w sobotę, od  godz. 9:30, w Farze, w Poznaniu. 

W programie przewidziane są zajęcia praktyczne: emisja głosu oraz nauka śpiewów chorałowych w podgrupach (w zależności od stopnia zaawansowania), następnie przygotowanie śpiewu do mszy świętej, która odprawiana będzie w Farze lub w kościele-sanktuarium Krwi Pańskiej na ul. Żydowskiej.

Popołudniowe zajęcia obejmą wykład poświęcony duchowości lub historii chorału oraz zajęcia z analizy i nauki utworów z uwzględnieniem stopnia zaawansowania według założeń dydaktyki metody Solesmes. Nie zabraknie nauki solfeżu, czyli umuzykalnienia umożliwiającego samodzielne odczytywanie nut.  Podobnie jak w ubiegłym roku planowane jest spotkanie w archiwum i możliwość przyjrzenia się  oryginalnym zapisom chorałowym w księgach liturgicznych. 

Zajęcia będą odbywały się na trzech poziomach zaawansowania:

– Grupa I – poziom podstawowy (dla osób rozpoczynających naukę chorału);

  • w programie:  notacja watykańska, interpretacja neum, podstawowe zagadnienia związane z rytmem, śpiew  wybranych kyriale i  antyfon gregoriańskich, elementy psalmodii.

– Grupa II – poziom średniozaawansowany (dla osób kontynuujących kurs);

  • w programie: neumy złożone, rytm, elementy modalności, śpiew  kyriale , antyfon i wybranych propriów mszalnych , psalmodia w wybranych tonach.

– Grupa III – poziom interpretacyjny (dla osób które ukończyły 2  lata kursu)

  • w programie: interpretacja modalna, chironomiczna i duchowa utworów.

Ponadto wszystkie grupy będą miały zajęcia z emisji głosu, solfeż na tonach gregoriańskich oraz wykłady  z liturgiki .

Zobacz ramowy program zajęć

Stałym miejscem kursu jest sala św. Benedykta w Poznańskiej Farze (nad zakrystią).

Organizatorzy

Zapisy przyjmujemy do 9 października.

Koszt rocznego kursu:

  • grupy początkująca i średniozaawansowana – 550 zł (zajęcia + zadania domowe z korektą)
  • grupa interpretacyjna 390 zł.
    (w uzasadnionych przypadkach możliwość zapłaty w ratach, bądź otrzymania dofinansowania).

Wpłaty prosimy kierować na konto:

21 1090 1362 0000 0001 3342 0588

Fundacja Świętego Benedykta

ul. Dąbrówki 7, 62 – 006 Dębogóra 

Zachęcamy również do podjęcia równoległego kursu korespondencyjnego, który polega na samodzielnym wykonywaniu zadań utrwalających zdobyte wiadomości i umiejętności i przysyłaniu ich do korekty na adres kurs@szkolachoralu.pl

Kurs korespondencyjny został opracowany przez Szkołę św. Grzegorza w Le Mans będącą Międzynarodową Akademią Muzyki Kościelnej.  Ukończenie kursu uprawnia do przystąpienia do egzaminu potwierdzającego zdobyte umiejętności, który jest przeprowadzany w trakcie Warszatów Cantus Gregorianus organizowanych corocznie w lipcu  w Seminarium Duchownym w Łodzi .

Osoby chcące praktykować śpiew gregoriański zapraszamy  na  cotygodniowe próby scholi św. Benedykta, które odbywają się w środy o godz. 18:30. Próby scholii rozpoczną się w październiku.

Kurs jest organizowany we współpracy ze Szkołą Świętego Grzegorza, Opactwem Benedyktyńskim w Triors oraz Kursem Chorału w Łodzi.

Projekty: Szkoła św. Benedykta – warsztaty w chorałowe w Wielkopolsce,  Śpiewaj z nami neumami oraz Vir Justus w 2014 r.; 2015 r. i 2019 r. otrzymały dofinansowanie z funduszy Urzędu Marszałkowskiego.