Relacja z IV Warsztatów Cantus Gregorianus

W dniach 29.o6.- 4.07. 2014 r. odbyły sie kolejne warsztaty Cantus Gregorianus organizowane przez  Komisję do spraw Liturgii i Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W tym roku tematem głównym była  psalmodia i rytm. Wykłady głosili benedyktyni: o. Herve Courau opat klasztoru w Triors, o. Philipe de Montauzan – przeor klasztoru w Wisques oraz o. Simeon Wester  przeor klasztoru cystersów w Heiligenkreuz, Claude Pateau – dyrektor Szkoły św. Grzegorza w Le Mans  i dr Bogna Bohdanowicz z Łodzi. Przez kilka dni, pod czujnym okiem gości z zagranicy  i Poznania ćwiczyliśmy śpiewy na msze i liturgię godzin. Msze święte sprawowane były w katedrze, dzięki czemu mogły w nich uczestniczyć również osoby spoza warsztatów. W tym roku po raz pierwszy jedną z grup tworzyły dzieci, które niezwykle pilnie i z zapałem uczyły się uworów gregoriańskich. Gospodarze: ks. Grzegorz Kopytowski, Anna Kamerys i Bogna Bohdanowicz jak zwykle zadbali o wspaniałą atmosferę! Szczególnym wydarzeniem była pielgrzymka do Częstochowy i powierzenie Matce Bożej dzieła odnowy chorału gregoriańskiego w Polsce. Mszę św. w tej intencji, przed obrazem Jasnogórskiej Pani,   2 .07. 2014 r. odprawił o. Herve Courau. Duchowe przeżycia dopełniła jeszcze kompleta i Apel Jasnogórski.

więcej zdjęć

jeszcze więcej zdjęć:)

Organizatorzy:

Komisja do spraw Liturgii i Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej;

ks. Marek Marczak ( Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi)

ks. Grzegorz Kopytowski (chórmistrz, dyrygent),

Anna Kamerys (chórmistrz, dyrygent)

Karolina Piotrowska Sobczak (chórmistrz, dyrygent),

dr Bogna Bohdanowicz (muzykolog),

Zespół wokalny Liquescentes (Poznań),

Chór Cantores Misericordiae Dei (Konstantynów Łódzki),

Stowarzyszenie Edukacyjno Artystyczne Cantores,

Fundacja Świętego  Benedykta,

Stowarzyszenie Una Voce Lodzienzis.

Możesz również polubić…