Relacja z II warsztatów w 2012 r.

W sobotę 7 lipca zakończyły się w Łodzi trwające od 2 lipca II Warsztaty Chorału Gregoriańskiego „Canto Gregoriano”.  Łódzkie Seminaruim, które otworzyło swe podwoje dla kursantów, całymi dniami rozbrzmiewało najpiękniejszym śpiewem Kościoła.

Zadaniem zajęć teoretycznych (wykłady) i praktycznych (emisja głosu, warsztaty, próby śpiewu) było z jednej strony przybliżenie solesmeńskiej  metody wykonawczej, a z drugiej zwrócenie uwagi na liturgiczną funkcję chorału gregoriańskiego. Znajdowało to swoje spełnienie w codziennej Mszy św., jutrzni, adoracji Najświętszego  Sakramentu i komplecie.  Podobnie jak w roku ubiegłym, zajęcia praktyczne prowadził  zespół Liquescentes z Poznania wsparty przez Rene Linnenbanka z Holandii- specjalistę od emisji głosu. Szczególnymi gośćmi warsztatów byli:  o. Hervé Courau OSB -opat  klasztoru w Triors i Claude Pateau dyrektor Szkoły Świętego Grzegorza, Akademii Muzyki Sakralnej w Le Mans.

(za portalem Christianitas)