Zapraszamy na międzynarodową konferencję „Ora et labora – benedyktyński wkład w chrystianizację Polski” 28-30.10.2016 r.

Pierwsze wieki Polski były benedyktyńskie. Mnichami Reguły świętego Benedykta byli: misyjny biskup Jordan (ten, który ochrzcił Mieszka w 966) i jego następca biskup Unger (przedtem opat z Memleben), który prawdopodobnie zorganizował w Poznaniu coś w rodzaju wspólnoty mniszej; dalej biskup święty Wojciech oraz jego brat i pierwszy arcybiskup gnieźnieński Radzim-Gaudenty (obaj przebywali w klasztorach na Monte Cassino i na Awentynie); pierwsi polscy pustelnicy-męczennicy kamedulscy z Międzyrzecza oraz autor ich żywota, apostoł Pomorza święty Bruno z Kwerfurtu, pustelnik święty Andrzej Świerad…

[ Paweł Milcarek Polska Chrześcijańska; kamienie milowe]

barrouxBenedyktyni towarzyszyli rodzeniu się naszej wiary i państwowości. Konferencja ma  zaakcentować i docenić ich obecność oraz wkład tradycji benedyktyńskiej  w kształtowanie się naszej   kultury i tożsamości. Ma także ukazać jej niezwykłą żywotność i nośność również i dzisiaj.

W jej ramach przewidziane są wykłady i warsztaty oraz uroczyste liturgie ze śpiewem gregoriańskim. Towarzyszyć jej będą wystawy poświęcone życiu benedyktynów w Polsce i Europie. Szczególnym akcentem będzie Noc Chorału w sobotę  29.10.2016 r. organizowana w ramach II Festiwalu Śpiewu Gregoriańskiego” W stronę średniowiecza”.

Serdecznie zapraszamy!

Szczegółowe informacje na stronie oraetlabora.fundacjaswietegobenedykta.pl

 

 

Możesz również polubić…