Gostyń – relacja z warsztatów

Warsztaty na Świętej Górze już za nami 🙂 Tym razem odbywały się ku czci Najświętszego Sakramentu.  Czas mieliśmy wypełniony po brzegi!  Zajęcia rozpoczęły się piątek,  krótkim wykładem Olgi Dżany z KUL-u,  która przybliżyła nam źródła sekwencji Lauda Sion oraz duchowo-teologiczne podłoże tego utworu. Po wprowadzeniu, przystąpiliśmy do nauki tej pięknej sekwencji. Wieczór zakończyliśmy nawiedzeniem Najświętszego Sakramentu.

Posłuchaj Adoremus in Aeternum

 

Sobotę rozpoczęła jutrznia. Po śniadaniu mieliśmy kolejny wykład ks. Grzegorza Kopytowskiego na temat rozwoju pobożności eucharystycznej. Po nim nastąpiła rozgrzewka głosowa pod kierunkiem Ewy Domagały , bo do śpiewania trzeba się przygotować, a chorał wymaga zaangażowania całego człowieka: ciała, psychiki i duszy 🙂 W kolejnych, przedpołudniowych godzinach, w grupach uczyliśmy się końcowego fragmentu sekwencji „Ecce Panis Angelorum”, a w czasie wspólnej próby przygotowywaliśmy utwory z mszy Salve Sancta Parens.  Najświętszą Ofiarę, w samo południe, odprawił ks. Mirosław Musiał. Była to Msza w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Uczestniczyli w niej również narzeczeni odbywający w Gostyniu swoje rekolekcje.

Posłuchaj nagrań utworów śpiewanych na Mszy:

introit „Salve Sancta Parens”

Alleluja

communio „Beata viscera”

 

Po obiedzie i krótkiej rekreacji znów przystąpiliśmy do pracy w grupach warsztatowych, aby nauczyć się introitu „Cibavit eos”, offertorium „Portas Caeli” i communio „Qui manducat” z mszy o Eucharystii, które miały stanowić oprawę niedzielnej Mszy św. Zwieńczeniem sporej porcji zajęć praktycznych był kolejny wykład dr Bogny Bohdanowicz dotyczący bogactwa utworów eucharystycznych i zachęcający do obcowania z zawartym w nich słowem. Wieczorem adoracja Najświętszego Sakramentu, kompleta i Apel Jasnogórski.

Posłuchaj:

Adoro te devote

W niedzielę po jutrzni pracowaliśmy nad interpretacją przyswojonych dzień wcześniej utworów. Doszlifowaliśmy je jeszcze na próbie. Na Mszy św. zabrzmiały bardzo ładnie 🙂 Po obiedzie ks. proboszcz oprowadził nas po bazylice i opowiedział o historii Świętej Góry. Opuszczaliśmy sanktuarium o godz. 15:00. Nie był to jednak  koniec… Udaliśmy się jeszcze do pobliskiego klasztoru o. benedyktynów w Lubiniu. Tam pod przewodnictwem o. Patryka Ostrzeżka zwiedziliśmy miejsca dostępne świeckim, usłyszeliśmy co nieco o regule św. Benedykta, a na koniec uczestniczyliśmy w nieszporach. A.M.D.G.

Nagrania ordianrium:

Sanctus

Agnus Dei

 

fot. Bogna Bohdanowicz, Olga Dżana, Agnieszka Łysakowska, M. Supeł

Możesz również polubić…