Chorał na uroczystości wręczenia Nagrody im. Benedykta Polaka

Chorał gregoriański zabrzmiał w Łęczycy i Tumie, w naszym (Liquescentes) wykonaniu, na uroczystości wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka – franciszkanina uznawanego za pierwszego polskiego podróżnika, który w latach 1245 – 1247 odbył, wraz z legatem papieskim Giovannim da Pian del Carpine, podróż w głąb Azji do chana Mongołów (30 lat przed wyprawą Marco Polo).

Nagrodę za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze  otrzymali: prof. dr hab. Maria Krzysztof Byrski, wybitny polski naukowiec, orientalista (indolog), ambasador Rzeczpospolitej Polski w Indiach w latach 1993 – 1996 oraz prof. dr hab. Nikolai Grube naukowiec niemiecki, epigrafik, światowej klasy autorytet w dziedzinie znajomości pisma Majów. Kapituła postanowiła również przyznać specjalny dyplom uznania panu Aleksandrowi Dobie polskiemu podróżnikowi, kajakarzowi, zdobywcy i odkrywcy, który jako pierwszy człowiek w historii samotnie dwukrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej i z Europy do Ameryki Północnej) wyłącznie dzięki sile mięśni.

Nagroda im. Benedykta Polaka przyznawana będzie dorocznie. Celem nagrody jest promocja polskich dokonań eksploracyjnych oraz przypomnienie, poprzez osobę Patrona, historycznego znaczenia jakie kraj nasz odegrał w dziedzinie kontaktów międzykulturowych.

Możesz również polubić…