Relacja z IV warsztatów

W dniach 29.o6.- 4.07. 2014 r. odbyły sie kolejne warsztaty Cantus Gregorianus organizowane przez  Komisję do spraw Liturgii i Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej pod patronatem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W tym roku tematem głównym była  psalmodia i rytm. Wykłady głosili benedyktyni: o. Herve Courau opat klasztoru w Triors, o. Philipe de Montauzan – przeor klasztoru w Wisques oraz o. Simeon Wester  przeor klasztoru cystersów w Heiligenkreuz, Claude Pateau- dyrektor Szkoły św. Grzegorza w Le Mans i dr Bogna Bohdanowicz z Łodzi. Przez kilka dni, pod czujnym okiem gości z zagranicy  i Poznania, ćwiczyliśmy śpiewy na msze i liturgię godzin. Msze święte sprawowane były w katedrze, dzięku czemu mogły w nich uczestniczyć również osoby spoza warsztatów. W tym roku po raz pierwszy jedną z grup tworzyły dzieci, które niezwykle pilnie i z zapałem uczyły się uworów gregoriańskich. Gospodarze: ks. Grzegorz Kopytowski, Anna Kamerys i Bogna Bohdanowicz jak zwykle zadbali o wspaniałą atmosferę!

Szczególnym wydarzeniem była pielgrzymka do Częstochowy i powierzenie Matce Bożej dzieła odnowy chorału gregoriańskiego w Polsce. Mszę św. w tej intencji, przed obrazem Jasnogórskiej Pani, 2 .07. 2014 r. odprawił o. Herve Courau. Duchowe przeżycia dopełniła jeszcze kompleta i Apel Jasnogórski.

zobacz relację

Modlitwa powierzenia

Matko Boża, Niepokalana Maryjo, której życie było hymnem śpiewanym na cześć Stwórcy, Tobie Matko i Królowo zawierzamy wszystkie działania na rzecz ewangelizacji poprzez śpiew gregoriański w Kościele w Polsce i na świecie. Zawierzamy Tobie nas samych; tych, od których się uczymy; tych, którym służymy oraz wszystkich, którzy poprzez chorał gregoriański i zawarte w nim Słowo Boże odnajdą na nowo drogę do Chrystusa.

Dziękujemy za wielki zaszczyt i łaskę pracy w Kościele. Prosimy, abyś pomogła wiernym w Polsce odnaleźć na nowo drogę do własnego śpiewu Kościoła, jakim jest chorał gregoriański. Śpiewu, który łączy Kościół pielgrzymujący z Kościołem chwalebnym; łączy przeszłość i teraźniejszość z przyszłością.Wyproś nam wszystkim tę łaskę, aby ten śpiew wieków, podjęty na nowo, złączył się ze śpiewem chórów anielskich w jednej pieśni uwielbienia Twojego Syna. Amen

więcej zdjeć