Warsztaty Cantus Gregorianus 2-6 lipca, Łódź

W dniach 2-6 lipca 2015 roku odbędą się w Łodzi V WARSZTATY CHORAŁU GREGORIAŃSKIEGO według metody Solesmes. Pod przewodnictwem nauczycieli z Francji, Holandii i Poznania chcemy uczynić chorał gregoriański nieodzowną oraz integralną częścią liturgii, wypełniając cel muzyki kościelnej, którym jest chwała Boża i uświęcenie wiernych [nr 112]. Przez stulecia o ten śpiew dbali przede wszystkim duchowni i zakonnicy. Dziś chorał gregoriański możemy usłyszeć jedynie podczas bardziej uroczystych mszy papieskich, w niektórych klasztorach i seminariach oraz w niewielu kościołach, które ten rodzaj śpiewu pielęgnują. Tegoroczne WARSZTATY stawiają sobie za cel przywrócenie chorału w liturgiach parafialnych!

Zapraszamy!

Miejsce: Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi, ul. św. Stanisława 14, 90-457 Łódź
oraz Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej, ul. Zgierska 123 (zajęcia organowe).

Formularz zgłoszeniowy: KLIKNIJ

Koszty:

udział w warsztatach 150 zł

noclegi 120 zł

pełne wyżywienie 160 zł

Całkowity koszt: 430 zł  (wymagana zaliczka w wys. 100 zł)

W programie WARSZTATÓW znajdzie się: nauka śpiewu gregoriańskiego, nauka organowego akompaniamentu chorałowego, emisja głosu (technika śpiewu gregoriańskiego), warsztaty w grupach dostosowanych do umiejętności uczestników, wykłady oraz modlitwa liturgiczna.

Szczegółowy plan: KLIKNIJ

Zaproszenie na WARSZTATY kierujemy do wszystkich zainteresowanych śpiewem liturgicznym oraz w sposób szczególny w tym roku organowym akompaniamentem chorałowym – muzyków i amatorów, osób z różnym stopniem zaawansowania w śpiewie chorałowym. Szczególnie zapraszamy osoby duchowne i konsekrowane, kleryków, a także animatorów i kierowników muzycznych, dyrygentów zespołów wokalnych działających w Kościele, a także członków tych zespołów, kantorów, studentów wydziałów muzycznych oraz wszystkich zainteresowanych.

Prowadzący:

• o. Jean de Richemont OSB (organista w benedyktyńskim Klasztorze Notre-Dame w Triors we Francji)
  • René Linnenbank (Holandia, wokalista, nauczyciel śpiewu, konsultant wokalny oo. Benedyktynów w Triors)
  • ks. dr hab. Robert Bernagiewicz (diecezja łowicka, kierownik Katedry Teorii i Historii Muzyki Średniowiecza w Instytucie Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członek włoskiej sekcji Associazione Internazionale Studi di Canto Gregoriano i Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych)
  • ks. dr Janusz Lewandowicz (wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi, duszpasterz Pracowników Nauki Archidiecezji Łódzkiej)
  • Zespół wokalny Liquescentes pod dyr. Karoliny Piotrowskiej-Sobczak (Poznań)
  • dr Bogna Bohdanowicz (muzykolog, Kurs Chorału Gregoriańskiego – Łódź)
  • mgr Anna Kamerys (chórmistrz, Kurs Chorału Gregoriańskiego – Łódź)

Patronat: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki, Radio Niepokalanów, Liturgia.pl

logo_cantus_cb